Jak vybrat sněhovou frézu?

Odhazování sněhu nepatří mezi zrovna oblíbené zimní kratochvíle. Tuto činnost je proto potřeba si co nejvíc zpříjemnit a zjednodušit. Pokud bydlíte na horách, platí to dvojnásob. Ať už potřebujete pouze odklidit přebytečný sníh z chodníku, nebo vyčistit celou zahradu, je sněhová fréza ideálním nástrojem. Držte se našich rad a výběr té správné sněžné frézy bude stejně snadný, jako následný úklid sněhu.

Fréza vám umožní odklidit velké množství sněhu během několika minut

Před výběrem

Velikost čištěné plochy

Logicky bude správný postup výběru následující - čím větší plocha k odklízení, tím potřebujete výkonnější sněhovou frézu. Pro malé plochy, krátké chodníky apod. upotřebíte jednostupňovou frézu s menší šíří záběru.

Cesty delší než cca 50 m a menší zahradu lépe obstará dvoustupňový model, ideálně s větší šířkou záběru. Na velké plochy potřebujete skutečně výkonný stroj, který práci maximálně urychlí. To znamená třístupňovou sněhovou frézu, u které ale počítejte také s vyšší pořizovací cenou.

Kvalita zpracování

Před výběrem se vyplatí zkontrolovat několik zásadních bodů, které prozradí mnohé o celkové kvalitě zpracování. Ovládání a především kompletní řazení by mělo být umístěno na jednom panelu a to tak, abyste na něj pohodlně dosáhli a zvládli ho ovládat v rukavicích.

Velmi pevný a precizně zpracovaný musí být především bunkr a samotný kovový šnek. Jeho lopatky se u žádného modelu nesmí za žádných okolností ohýbat a křížit. U frézy s koly si pohlídejte dostatečný vzorek pneumatik, který by měl být ideálně do tvaru písmene "V".

Základní dělení

Jednostupňová sněhová fréza

Jedná se o kompaktní přístroj s jednoduchou konstrukcí, nižší hmotností a lehčí manipulací. O práci se stará jeden šnek, jehož rotující lopatky zajišťují samotný pohyb a zároveň sunou sníh do výhozového komínu.

Toto zpracování se osvědčilo především pro pevné povrchy jako jsou chodníky a cesty. Gumové okraje šneku jsou navíc velmi šetrné. Dobře si poradí s menším množstvím sněhu.

Dvoustupňová sněhová fréza

Pracuje ve 2 stupních provozu - drcení a výhoz. Ocelový šnek vybavený pilovými zuby drtí velké kusy sněhu, aby ho pak vysokorychlostní ventilátor lopatkami dopravil do výhozového komínu.

Tento systém si tak poradí i se ztuhlým a zledovatělým sněhem. Je perfektní pro větší plochy, které mohou být i nezpevněné a členité.

Třístupňová sněhová fréza

Tento typ přidává navíc 1 stupeň, který celý proces zrychluje. Dokáže sníh efektivně nabrat a dopravit ho k ústrojí, které sníh drtí. Odtud je sníh ještě rychleji hnán do výhozového tunelu.

Jelikož se jedná o nejvýkonnější typ, své využití najde na velkých zasněžených plochách. Nepřekvapí ho ani udusaný a mokrý sníh.

Při odklízení velkých ploch oceníte mobilitu a výkon benzínové frézy

Typ pohonu

Elektrická sněhová fréza

Bude většinou synonymem pro jednostupňový přístroj s nižším výkonem a nutností vláčet za sebou elektrický kabel. Za poměrně nízkou pořizovací cenu však dostanete spolehlivého pomocníka na úklid menších ploch s čerstvým sněhem. Ten by totiž neměl být udusaný, mokrý ani zmrzlý.

Alternativní verzí bez omezení kabelem jsou modely poháněné akumulátorem. U sněhových fréz se však jedná o málo zastoupené řešení.

Sněhové frézy


Benzínová sněhová fréza

Nabízí naopak mobilitu bez omezení. Využijete jí na jakékoliv zasněžené povrchy, aniž byste museli řešit dosah nabíjení. Ať už se bude jednat o jakoukoliv verzi dle základního dělení, získáte vždy výkon, který očekáváte. Tyto výhody jsou vykoupeny vyšší pořizovací cenou.

Benzínové frézy

Pásy vs. kola

Pásová sněhová fréza

Závěje, členitá zahrada a nepravidelné svahy? To je přímo ukázkový terén pro frézu s pohonnými pásy. Snadno si vytvoří cestu ve sněhu v těžkém terénu, protože pásy se tolik neboří a celkově je na ně v náročných podmínkách větší spoleh.

Pásové sněhové frézy


Kolová sněhová fréza

Namísto pásů najdete na podvozku běžná kola se zimním vzorkem. Je to naprosto dostačující varianta pro běžné podmínky. Její používání je často zpříjemněno nejrůznějšími asistenčními systémy, posilovačem řízení apod.

Parametry

Výkon

Obvykle se udává v koních a značí se zkratkou HP. Výkon je přímým odrazem typu a velikosti frézy. Proto najdete nejrůznější hodnoty - od cca 6 HP po 14 HP a více. Výkon je u sněhové frézy směrodatným parametrem, protože rozhoduje o plynulosti chodu motoru, a proto čím vyšší výkon, tím lepší.

Šířka záběru

Jednoduše vám řekne, jak širokou plochu najednou uklidíte. Pokud budete odklízet max. příjezdovou cestu nebo chodník, bude vám pravděpodobně stačit model s šíří záběru do 55 cm. Pro rozsáhlé plochy sáhněte v rámci efektivity po větší šířce, konkrétně až 75 cm a více.

Výška bunkru

Obdobně jako u šířky záběru, i zde se řiďte především tím, jak budete frézu využívat. Bunkr totiž není nic jiného, než pouzdro na pohyblivého šneka, který hltá sníh. Výška menší než 50 cm bude opět vhodná spíše na využití ve městě a na menší plochy. Naopak bunkr vyšší než 55 cm volte pro větší objemy sněhu.

Výhozový komín

Označovaný také jako výhozový tunel. Nejčastěji z plastu, nebo z kovu. Jde o část stroje, jejíž pomocí je sníh dopravován na místo určení. Komín může být pevně ukotven, nebo být otočný. Ovládání otáčení komínu může být umístěno na ovládacím panelu.

Posilovač řízení a elektrostart zjednoduší práci s výkonnou frézou

Funkce

  • Elektrostart je skvělou volbou pro každého, kdo nerad startuje mechanicky lankem. Po připojení napájecího kabelu k benzínovému stroji pohodlně nastartujete, kabel odpojíte a jste připraveni na práci.

  • Posilovač řízení můžete znát i ze svého automobilu. Manipulace s frézou je díky němu jednodušší a rychlejší. Většinou ho najdete pod názvem Power steering.

  • Strhávací nože naleznete nejčastěji na bunkru. Usnadňují průjezd závějemi a celkově zjednodušují práci v horších podmínkách.

  • Polymerové ližiny najdete mezi samotnou frézou a odklízeným povrchem. Bývají výškově nastavitelné a jejich materiál je velmi šetrný.

V naší nabídce najdete rovněž hrabla na sníh, dřevníky nebo štípače dříví.